Polikarbon nerede kullanılıyor?

Hayatımızda pek çok kullanım yeri olan ürünlerden biri polikarbonlardır. Günümüzde pek çok insan araba sahibidir. Araba kullanımın artmasıyla birlikte otoparklarda dolayısıyla artış göstermiştir. Açık otoparklarda araçlar dış etkilerden etkilenmektedir. Özellikle sıcak tatil yerlerinde güneşin araçları nasıl etkilediği bellidir. Sadece araçlar için değil bisikletler içinde aynı maddeler geçerlidir. Hava şartlarından araçların veya bisikletlerin, olumsuz etkilenmesini indirgemek için polikarbon uygulamalı otoparklar çoğalmaktadır.

 

Seracılıkta kullanım alanlarının başında gelmektedir. Sera kullanıcısına avantajları çoktur. Hem cama göre şekil verimi kolaydır hem de cama göre daha dayanıklıdır. Bunlar göz önüne alındığında cam yerine daha çok tercih edilir. Sera kullanıcısının korkusu olan UV ışınlarına karşı koruma sistemi ile bu ışınlardan ürünleri uzak tutmaktadır.

 

Reklam panolarında kullanımı ile dikkat çeken polikarbonat levhalar inşaat sektörünün de vazgeçilmezleri arasındadır. Tercih sebeplerinden biri uygun fiyatlı oluşudur. Bir de mimari tasarım olarak kolay şekil alması da önemini artırmaktadır. Özellikle belirtilmelidir ki; sağlamlığı ve dayanıklılığı en önemli avantajıdır.

Ses yalıtımı sayesinde üst geçitlerde de kullanılmaktadır.

 

Kulübe yapımına dikkat çekmek gerekirse; otobüs duraklarını bu konuya örnek gösterebiliriz. İnsanların hava şartlarında otobüs beklerken yaşayacakları sorunları yok etmek için polikarbon kullanılmış duraklar üretilmiştir. Hem esnekliği hem dayanıklılığı sayesinde uzun süre kullanımı hedeflenmiştir.

 

Yine bir diğer konu spor sahalarıdır. Yedek oyuncuların bekleme alanı olarak polikarbonlu ürünler uygulanmıştır. Aynı zamanda kapalı statlarda da uygulanması mümkündür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir