Polikarbon geniş kullanım alanına sahiptir

Günümüzde pek çok yerde kullanımına rastlayabileceğimiz ürünler arasında polikarbonlar gelmektedir. İnşaat malzemesi olarak kullanılabilen polikarbon ürünler, sektör için oldukça kullanımı yaygınlaşmıştır. Cama benzer ürün, camdan daha avantajlı olduğu için tercih sebebidir. Bu avantajların biri düşük maliyetli oluşudur. Üstelik oldukça dayanıklı bir malzemedir. Çizilme gibi bir problemle karşılaşılmayacağı gibi herhangi bir darbede ürün deformasyona uğramayacaktır. Bu avantaj doğrultusunda bankalarda veya kırılmaması gereken pencerelerde koruma amaçlı kullanılır.  Işık iletimi de güçlüdür bu yüzdendir ki güneş ışınlarından daha net yararlanabilir öyle ki seracılıkta kullanımı yaygındır.

Çok yönlü bir malzeme olarak bilinen polikarbon; kask, helikopter, motosiklet, gözlük, spor salonları, yüzme havuzlarında açılır kapanır çatı sistemi olarak, alışveriş merkezlerinde çatı, istasyonlarda, kapalı stadyumlarda, kubbelerde, konservatuarlarda, barakalarda, araba otoparklarında, asma tavanlarda, seralarda kullanımı yaygın alanlardır. Bunların yanında aydınlatma olarak, kırılgan malzemeler için koruyucu kapak niteliğinde, traktör portlarında da kullanılmaktadır. Endüstri ve laboratuar gibi yerlerde de kullanımı olan polikarbonatlar, ev eşyalarında da yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. UV koruyucu madde kaplaması yapıldıktan sonra koruyuculuğu artarak tercih sebebi olur. Esnek yapıdadır. Isı yalıtımı ve ısıya karşı dayanıklılığıyla özellikle seralarda cam ve naylondan önce tercih edilir.

Kullanım alanının yaygınlığı ve güçlü avantajlarıyla rakiplerini sollayan polikarbon levhalar oldukça düşük maliyetli malzemelerdendir. Çeşitlerinin yaygınlığıyla ister şeffaf ister renkli üretimi mevcuttur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir