Akrilik levhalar ve özellikleri

akrilik levhalar
akrilik levhalar

Termoplastik malzemenin çeşitli fiziksel ve kimyasal işlemlerden geçirilmesinden sonra meydana gelen polikarbonat malzemesi işlenmesi ve şekillendirilmesi oldukça kolay bir plastik grubu malzemesidir. Pek çok farklı iş sahasında kullanılan polikarbonat ürünlerinin hayatımıza girmesi ise 1956 yılında gerçekleşmiştir. Bayer firması laboratuarlarında Bayer mühendisleri gerçekleştirmiş oldukları çalışmalar sonucunda Termoplastik malzemeyi daha dayanıklı ve üst nitelikli bir hale getirerek polikarbonat malzemeyi üretmeyi başarmışlardır. Polikarbonat malzeme saydam ısı ve ışık geçirir yapıdadır ve oldukça sağlamdır. İnşaat, modern imalat, endüstri, gıda sektörü, havacılık, tarım gibi gelebilecek pek çok farklı sektörde kullanılan polikarbonat malzemesi çeşitli işlemlerden geçirilerek farklı özellikler ile de farklılaştırıla bilmektedir. Polikarbonat malzeme belirli bir ısı seviyesini geçtikten sonra cam özelliğini almaktadır. Bu haliyle kırılmaz bir cam özelliğinde olan ürün başta bankalar olmak üzere kırılmaz cam kullanılması gereken iş sahalarında kullanılmaktadır. Polikarbonat malzemeler genellikle rulo ve levhalar halinde satılmaktadır. Levha çeşitliği ise fazladır. Saydam levhalar, çeşitli kalınlıklarda oluklu levhalar ve  akrilik levhalar bu levhalardan bir kaçıdır.

Polikarbonat malzemesi kolay olarak şekillendirilebildiği için bu malzemeye farklı özellikler kazandırılması ve şekil verilmesi de oldukça kolaydır. Polikarbonat malzemeden elde edilmiş levhalara UV filtresi uygulanabileceği gibi istenildiğinde levhalarda renk seçenekleri de oluşturulabilmektedir. Renkli levhalar genlikle inşaat alanında gökdelen camlarında kullanılmaktadır. Akrilik levhalar camsılaşarak kırılmaz özelliği almakta ve oldukça dayanıklı hale gelmektedirler. Akrilik levhalar tıpkı diğer polikarbonat levhalarda olduğu gibi kullanım açısından kişilere kolaylık sağlayan ürünlerdir.

Polikarbon levhalar özellikle seracılık sistemlerinde çok sık kullanılan oldukça tercih edilen ürünlerdir. Polikarbonat levhalarının bu kadar çok kullanılmasının nedeni ise saydam özelliği ile ışık ve ısı geçirgenliğine sahip olması hem de polikarbonat malzemenin özelliği gereği oldukça dayanıklı ve kırılmaz olmasıdır bunun yanı sıra polikarbonat levhalar çok iyi bir ısı yalıtımı da sağlamaktadır. Bu bahsedilen özellikler de seracılık alanında kişilere uzun ömürlü kullanım sağlamaktadır. Akrilik levhalar da bu alanda hem kullanımı hem de temini kolay polikarbonat levhaları arasında yer almaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir